top of page
Sabit fotoğraf

Araştırma & Geliştirme

Birlikte Geliştiriyoruz

Deneyimsel Öğrenme Topluluğunda üç ana çemberimiz bulunmakta.

Örgün Eğitim Çemberi

Yaygın Eğitim Çemberi

Akademi Çemberi

Her yıl bu çemberdeki eğitimciler bir araya gelerek o sene hangi alanlarda araştırma, geliştirme ve yaygınlaştırma çalışmalarının yapılacağına birlikte karar verirler.  Siz de topluluğumuza katılıp çemberlerde bizimle birlikte üretmeye başlayabilirsiniz.

Deneyimsel Öğrenme Atölyeleri

Türkiye'nin farklı illerinde yüz yüze veya çevrimiçi Deneyimsel Öğrenme Atölyeleri düzenliyoruz. Deneyimsel Öğrenmenin yaygınlaştırılması için öğretmen, akademisyen veya eğitmenlerden oluşan gruplara bu atölyeleri ücretsiz bir şekilde sağlıyoruz.  Siz de bir eğitim kurumu veya grubu olarak atölye talep etmek istediğinizde iletişim formumuzu kullanarak bize ulaşabilirsiniz.

Türkçeleştirme

Deneyimsel Öğrenme'nin Türkçeleştirilmesi için topluluğumuzdaki gönüllüler ile birlikte çalışıyoruz. DENEYİMSELÖĞRENME.COM web sitesinde teorik bilgileri Türkçe'ye kazandırıyor, eğitim ve öğrenme metotlarını derlediğimiz kolektif bir kütüphane oluşturuyoruz.  Kolb'un 9 Öğrenme Stili Sınıflandırmasını ve Eğitimci Rol Profili Sınıflandırmasını Türkçe'ye kazandırdık. Deneyimsel Öğrenme ile ilgili kitapların çevirilmesi için de çalışmalarımız devam ediyor. 

Kalite Çerçeveleri

Deneyimsel Öğrenme uygulamalarının niteliğini artırmak amacı ile kalite çerçeveleri oluşturuyoruz. Bir yaygın eğitim programının deneyimsel öğrenme ile uyumunu değerlendiren nitel bir ölçek geliştirdik. Deneyimsel Öğrenme Eğitmeni yeterlilik ve yetkinlik çerçevesi üzerine yaşayan bir döküman oluşturduk. Tüm kalite çalışmalarımız için Kalite Çerçeveleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Aramıza katılıp standardizasyon çalışmalarımıza katkıda bulunabilirsiniz.

Araştırma

Eğitim alanında çok çeşitli araştırma çalışmaları yapıyoruz. Kolb'un yenilenen Öğrenme Stilleri Envanteri'nin Türkiye'de 1300'den fazla kişiye uygulanmasının sonuçlarını analiz eden bir araştırma yayımladık.  Uluslararası projelerimiz kapsamında Deneyimsel Öğrenme'yi adapte ettiğimiz çok farklı konularda araştırmalar yapıyor, kanıt temelli bilgi üretiyoruz.

Devam Eden Araştırmalar:

İçerik Geliştirme

Deneyimsel Öğrenme alanına katkıda bulunmak için içerik ve yöntem geliştiriyoruz. Örneğin çözümleme (debrief) süreci için bir Çözümleme Modeli geliştirdik. Deneyimsel öğrenmenin entegre edildiği konularda da içerik ve yöntem geliştiriyoruz. Örneğin Paulo Freire'nin Ezilenlerin Pedagojisinin ileri yaştaki yetişkinler için düzenlenen Dijital Okuryazarlık eğitimlerine adapte edilmesi ile ilgili bir çerçeve geliştirdik. Daha fazla içerik için Yayınlarımız sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Ağ Kurma

Türkiye'de Deneyimsel Öğrenme alanında çalışan kişi ve kurumları farklı ülkelerdeki paydaşları ile buluşturan EXPERIANTA.COM web sitesini ziyaret edebilir, uluslararası topluluğun bir parçası olabilirsiniz. Bunun yanı sıra çevrimiçi ve yüz yüze düzenlediğimiz buluşmalarımız ile farklı çemberlerdeki eğitimci, sivil toplum çalışanı ve gönüllülerin tanışmasını ve işbirliği içinde olmasını teşvik ediyoruz. Her ay online düzenlenen Çemberiçi Buluşmalar etkinliğimize katılıp çemberdeki diğer dostlarımız ile tanışabilirsiniz.

bottom of page