top of page

Kalite Çerçeveleri

DE-RUBRİK

Deneyimsel Eğitim Rubriği

Deneyimsel Eğitim Rubriği, yaygın eğitim programlarının Deneyimsel Öğrenme'yi ne kadar içerdiğini değerlendiren nitel bir ölçektir.

Arka Plan

2019 yılında Mustafa Erdoğan'ın yüksek lisans tezi kapsamında, David Kolb ve Alice Kolb'un uzman görüşleri dahil edilerek geliştirilmiş olan rubrik, 2021 yılında İlke Evin Gencel, Mustafa Erdoğan, David Kolb ve Alice Kolb tarafından International Journal of Progressive Education dergisinde bilimsel bir makale olarak yayınlandı.

Güncel Çalışmalar

  • Rurbrik, 2022 yılında derneğimizin ortak oluğu Learning by Doing isimli AB projesi kapsamında Örgün Eğitim için adapte edildi.

  • Rubriğin daha kısa eğitim programları için adapte edilmiş bir versiyonu üzerinde çalışılıyor.

İndirmeler

> Rubric for Experiential Training

> Örgün Eğitimde Deneyimsel Öğrenme

> Rubrik Türkçe Versiyonu

ELT-QF

Deneyimsel Öğrenme Eğitmeni Yeterlilik Çerçevesi

Yeterlilik Çerçevesi (Experiential Learning Trainer Qualification Framework), Deneyimsel Eğitim Merkezi Eğitmenlerinden beklenen performans kapasitesini nitelendirmeyi amaçlamaktadır.

Arka Plan

2023 yılında Deneyimsel Eğitim Merkezi eğitmenleri arasından oluşturulan Diyalog Komitesi, derneğin eğitici eğitimi programları için yeni bir yapısal sistem üretmeye başladılar. Bu sistem kapsamında Deneyimsel Öğrenme Eğitmeni Yeterlilik Çerçevesi oluşturuldu.

Güncel Çalışmalar

  • Yaşayan döküman niteliğindeki çerçeve için eğitim alanından geribildirim alınmaya devam ediliyor.

İndirmeler

> Deneyimsel Öğrenme Eğitmeni Yeterlilik Çerçevesi 1.0

ELT-COMP

Deneyimsel Öğrenme Eğitmeni Yetkinlik Seti

Yetkinlik Seti (Experiential Learning Trainer Set of Competences), Deneyimsel Öğrenme Eğitmeni'nin sahip olması gereken bilgi, beceri ve tutum göstergelerini tanımlamayı amaçlamaktadır.

Arka Plan

2023 yılında Deneyimsel Eğitim Merkezi eğitmenleri arasından oluşturulan Diyalog Komitesi, derneğin eğitici eğitimi programları için yeni bir yapısal sistem üretmeye başladılar. Bu sistem kapsamında Deneyimsel Öğrenme Eğitmeni Yeterlilik Çerçevesi oluşturuldu. Yeterlilik çerçevesinden hareketle de Deneyimsel Öğrenme Eğitmeni için bir yetkinlik seti geliştirildi.

Güncel Çalışmalar

  • Yaşayan döküman niteliğindeki çerçeve için eğitim alanından geribildirim alınmaya devam ediliyor.

İndirmeler

> Deneyimsel Öğrenme Eğitmeni Yetkinlik Seti 1.0

ELD-DBRIEF

Deneyimsel Öğrenme Çözümleme Modeli

Bu çerçeve, Deneyimsel Öğrenme Döngüsünü takip ederek (oyun veya gerçek yaşam) yaşanan deneyimin bilgiye dönüştürüldüğü çözümleme (debrief) oturumları için bir model oluşturmayı amaçlamaktadır.

Arka Plan

2017 yılında yayınlanan Ezilenlerin Deneyimsel Pedagojisi kitabı kapsamında bir çözümleme modeli olarak hazırlanmıştır.

Güncel Çalışmalar

  • Durumsal Çözümleme Modeli isimli adapte edilmiş çeşitli versiyonların içinde olduğu yeni bir çerçeve geliştirilmektedir.

İndirmeler

> Çözümleme Modeli

Geribildirimlerinizi önemsiyoruz

Kalite çerçevelerimiz ile ilgili geribildirim vermek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

bottom of page