top of page

Zamanda Yolculuk

Deneyimsel Eğitim Merkezi Hava Yolları.png

2006

Deneyimsel Öğrenme ile tanışma2006

Avrupa gençlik çalışlamarında üç yıl aktif yer alan genç ekip, yerel ve uluslararası programlarda da eğitmenlik yapmaya başlamıştı.

Deneyimsel öğrenmenin daha fazla yaygınlaştırılması için bir şeyler yapmak istiyorlardı. Bir eğitim merkezi hayal ettiler. Öğrenen, öğrendikçe büyüyen ve büyüdükçe daha fazla paylaşan bir merkez. Nihayet 13 Nisan 2009 günü uzun bir yolculuğun ilk adımını attılar.

Deneyimsel Eğitim Merkezi, Eskişehir’de kuruldu.

Deneyimsel Eğitim Merkezi kuruldu.
Deneyimsel öğrenme ile ilk tanışma..

2006-2008 yılları arasında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde bir öğrenci kulübünde bir araya gelen birkaç gencin hikayesi ile başladı herşey.

O dönem ülkemizin AB Gençlik Programlarına program ülkesi olarak yeni katıldığı yıllardı.

Genç ekip, Eskişehir’de düzenlenen ilk AB Gençlik Değişimi Projesini gerçekleştirdikten sonra, AB Gençlik Projelerine katılma ve farklı ülkelerdeki gençlik çalışmalarını yakından görme imkanı buldu.

Yaygın eğitim ve deneyimsel öğrenme ile ilk tanışmalarıydı.

2009

Deneyimsel Eğitim Merkezi kuruldu.png
Deneyimsel Eğitim Merkezi uluslararası çalışmalarına başladı
Deneyimsel Eğitim Merkezi büyüyor..

Deneyimsel Eğitim Merkezi, kurulması ile birlikte kapasitesini artırmaya, eğitim ve gençlik programlarında daha aktif bir rol oyanamaya başladı.

  • 2010 yılında Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Ağı’na katıldı.

  • 2010 yılında Avrupa Gönüllü Hizmeti Programında akredite kuruluş oldu.

  • 2011 yılında Eskişehir Sivil Yerel Oluşumu Platformu’nun Yönetim Kurulu üyeliğine seçildi.

  • 2011 yılında Avrupa Gençlik Bilgilendirmesi Ağı olan Eurodesk’in ilk dönem temas noktaları arasında yerini aldı. Türkiye’nin ilk gençlik bilgilendirme online kanalı olan Eurodesk TV’yi yayına soktu.

  • 2012 yılında DeM International ağı kuruldu ve Avrupa’dan 6 ülkeden sivil toplum kuruluşları ile deneyimsel öğrenme alanında uluslararası bir ağ oluşturmak için küresel bir işbirliği başlatıldı.

Deneyimsel Eğitim Merkezi İstanbul’a taşındı.

Artan kapasitesi ve Deneyimsel Eğitim Merkezi International Ağı’ndaki yoğunlaşan kürsel iş birliği sonucunda 2013 yılında Deneyimsel Eğitim Merkezi İstanbul’a taşındı.

Deneyimsel Eğitim Merkezi’in kurucularından olan Mustafa Erdoğan ve ekibi ile ülkemizin en tecrübeli eğitmenlerinden olan Volkan Müderrisoğlu ve ekibi Deneyimsel Eğitim. Merkezi çatısı altında bir araya geldiler.

Deneyimsel öğrenmenin yaygınlaştırılması için 2009 yılında başlayan yolculuk, bu bir araya geliş ile birlikte, deneyimsel öğrenmenin geliştirilmesi konusunda yeni bir istikamete yöneldi.

2013

Deneyimsel Eğitim Merkezi İstanbul'a taşındı
Deneyimsel Eğitim Merkezi gençlik ağı kuruldu
DeMGÂH kuruldu.

2016 yılında DeM kendine özgü ilk Eğitici Eğitimi Programını düzenledi. 15 öğretmen ve 15 eğitmenden oluşan eğiticilere Kolb’un Deneyimsel Öğrenme Teorisi ve Freire’nin Ezilenlerin Pedagojisinin sentezlendiği uzun dönem bir eğitim verildi. Örgün eğitim ve yaygın eğitim alanlarında yapılan uygulamalar ve çıktıları ise Deneyimsel Eğitim Merkezi’in yayınladığı ilk kitap olan Ezilenlerin Deneyimsel Pedagojisi’nde paylaşıldı.

Deneyimsel Eğitim Merkezi yolculuğuna katılan yeni eğiticiler ile birlikte, DeM çatısı altında Eğitim ve Kaynak Merkezi olarak görev yapacak olan DeMGÂH kuruldu.

Deneyimsel Eğitim Merkezi Gençlik Ağı kuruldu.

Deneyimsel Eğitim Merkezi yolculuğu ilk olarak 2006 yılında üniversite öğrenci kulübü çalışmalarıyla başlamıştı.

2014 yılında üniversite öğrencisi olan bir grup genç tarafından bu kez Deneyimsel Eğitim Merkezi çatısı altında üniversite öğrenci kulüpleri kuruldu. Önce Marmara Üniversitesi’nde ardından Medipol Üniversitesinde Deneyimsel Eğitim Merkezi öğrenci kulüplerini kuran genç ekip Gençlik Ağı’nı oluşturdu.

Eğitimciler için Eğitici Eğitimi

2017

Deneyimsel Öğrenme Zirvesi

Deneyimsel Eğitim Merkezi, Şubat 2017’de Türkiye’nin ilk Deneyimsel Öğrenme Zirvesi’ni gerçekleştirdi. David Kolb’un telekonferans yoluyla bağlandığı zirvede Ezilenlerin Deneyimsel Pedagojisi yaklaşımı eğitim alanının önemli temsilcileri ile paylaşıldı.

Deneyimsel Öğrenme zirvesi
Deneyimsel Öğrenme Konferansı, ABD
V. Deneyimsel Öğrenme Konferansı, ABD

Deneyimsel Eğitim Merkezi Haziran 2017 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde düzenlenen 5. Deneyimsel Öğrenme Konferansı’na davet edildi.

Deneyimsel Öğrenme Teorisinin kurucusu olan David KOLB’un liderlik ediyor olduğu Deneyimsel Öğrenme Enstitüsü tarafından beşincisi düzenlenen konferansta yer alan Deneyimsel Eğitim Merkezi, yolculuğuna önemli bir kilometre taşı koymuş oldu.

İlk IELN Eğitici Eğitimi

(IELN) Uluslararası Deneyimsel Öğrenme Ağı ile birlikte düzenlenen bu eğitime, 3 eğitmen ve 22 katılımcı katıldı. Bu eğitim, Ezilenlerin Deneyimsel Pedagojisi'nin uygulandığı ilk uluslararası program oldu.

İlk IELN Eğitici Eğitimi

2020

Milli Eğitim Bakanlığı'yla Ortaklık
Milli Eğitim Bakanlığı'yla Ortaklık

Yaygın Eğitim için Diyalog Projesinde, Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü proje iştirakçisi olarak yer aldı. Proje kapsamında vatandaşlık eğitimleri için Deneyimsel Öğrenme tabanlı eğitim modülleri geliştirildi.

deneyimselogrenme.com

Deneyimsel Öğrenmenin Türkçeleştirilmesine önemli bir katkı sağlamak amacı ile kuruldu. İlk gününden itibaren metot havuzunu sürekli olarak geliştirerek, şu anda alanında en çok ziyaret edilen web sitesi haline geldi.

Deneyimsel Öğrenme web sitesi

Deneyimsel Öğrenme alanındaki önemli gelişmelerin ve iyi uygulamaların paylaşıldığı kongre 23-24 Ekim 2020’de İstanbul’da düzenlendi.

Deneyimsel Öğrenme Teorisinin kurucuları David Kolb ve Alice Kolb’un Onursal Başkanları olduğu kongre dünyada deneyimsel öğrenme alanında çalışan pek çok akademisyen ve eğitimciyi bir araya getirdi.

Türkiye'de Bir İlk
Uluslararası Deneyimsel Öğrenme Kongresi

15. Yıl

2023

bottom of page